Blogginlägg postade under januari 2012

Första killingen 2012 och adjö Bruno

Alma med sin en dag gamla killing. Foto: Katarina Fagerström
Mor Alma och hennes än så länge namnlöse son. Foto: Katarina Fagerström

Hej och god fortsättning

Minns ni Alma, geten som blev jättesjuk av pepparkakor för drygt ett år sedan? Hon är frisk och glad nu. Beviset på det är att hon blivit mamma! Igår födde hon en liten bock, den första killingen på Fredriksdal i år. Än så länge saknar han namn men på Facebook frodas det med goda namnförslag. Bruce, Glenn Killing, BudGet, Nisse... Ge förslag du med!

En dag gammal göingekilling. Foto: Katarina Hagelberg
Almas lilla goding. Foto: Katarina Hagelberg

I stallet är det livat som vanligt. Det är full circus med geten Embla som ofta och gärna hoppar ur sin box och klättrar överallt hon kommer åt. Kossorna har det sorglöst skönt i värmen och likaså de nyfikna fåren. Baggen Konrad är återförenad med sitt harem av tackor. Än så länge har han skött sig hyfsat... Men det händer att han försöker förgripa sig på sina fruar och någon av djurskötarna får ingripa.

Adjö Bruno!

Snart kommer en djurtransport för att hämta Bruno. Ja, tjurkalven som föddes förra vintern. Han ska till Hörby och bli avelstjur och se till att hans ras Skånsk röd lever vidare. I retur får Fredriksdal en kviga och en tjur av rasen skånsk röd. Bruno försvinner idag så nedan ser ni de sista bilderna av honom.

Vi säger tack för allt, Bruno, och lycka till med kärleken!

Bruno mitt i maten. Foto: Katarina Fagerström
Bruno, till vänster, går en härlig framtid tillmötes. Foto: Katarina Fagerström

Sista måltiden med gänget. Foto: Katarina Fagerström
Sista måltiden med Fredriksdalsgänget. Bruno är förste tjur till vänster, närmast kameran. Foto: Katarina Fagerström.

Den soliga veckan som gick

Snö, minusgrader och vackert väder. Hälsa på djuren i veckan som gick!

Den soliga veckan som gick 27 jan 2012
Sirsar ser blygsam ut.

Den soliga veckan som gick 27 jan 2012
Agaton håller koll från sitt hem.

Den soliga veckan som gick 27 jan 2012
Hästarna halkar omkring i hagen. Det är ont om gräs...

Den soliga veckan som gick 27 jan 2012
... därför är det extra bråttom att komma in i stallet när dagen är slut.

Den soliga veckan som gick 27 jan 2012
I stallet klättrar Embla som hon vill.

Den soliga veckan som gick 27 jan 2012
Istappar på Ågård.

Trevlig helg!

Nya skånsk röda flyttar in i stallet

En timmes transport tvärs över halva Skåne. Fyra veckor i karantän. Sträckan till ett liv i Fredriksdals stall har varit lång. Men nu är de tillsammans med de andra nötreaturen. Tjuren Ivanhoe och kvigan Ida är stallets nya tillskott .

Nya skånsk röda januari 2012. Foto: Katarina Fagerström
Ida kikar över muren till Ivanhoes box. Foto: Katarina Fagerström

De unga tu har varit med om en hel del på kort tid. Inte konstigt att Ivanhoe var ängslig första gången webbredaktionen fick träffa honom i karantänen i grishuset. Ida var så nervös att hon kissade på sig. Men efter en stund blev hon lugn, åt sin lunch av hö medan hon kastade nyfikna blickar in till Ivanhoes box.

Att flytta är knappast den största händelsen i kvigan Idas liv. Redan som ung och späd kalv var hon med om ett kidnappningsförsök:

Det var sommar på Tjärö i Blekinge skärgård. Kossan Fil var stolt mor till sin nyfödda Ida. Gräset var grönt och sommarsaftigt i hagen. Fil var trött men lycklig. Som för de flesta nyblivna mödrar blir det sällan tid över till sig själv. Därför gjorde Fil som så många andra kossor gör: hon gömde sin dotter i hagen. I trygg förvissning om att Ida var i skydd för ont, kunde Fil njuta av sommargräset och känna sig som en ung kviga igen. 

En dag skar ett skri genom den blekingska sommaridyllen. Inget tvivel om saken, Fils dotter var i fara.

Några ungdomar hade fått syn på Ida och kanske tolkat det som att hon var övergiven. Var de djurrättsaktivister? Ville de släppa henne fri? Ingen vet. Men ungdomarna tog tag i Ida som skrek för sitt liv. Vad ungdomarna inte anade var att mor Fil inte var långt därifrån. Och hör en ko sin kalv skrika går det fort! Snabbare än en kanonkula var Fil på plats och skrämde iväg ungdomarna som aldrig kom igen. 

Därefter lade sig lugnet åter över Tjärö. Kossor må vara i behov av egentid men de håller sig alltid i närheten av sin avkomma. (Historia berättad av den förre ägaren för djurskötare Katarina Hagelberg på Fredriksdal)

Nu är Ida och Ivanhoe, via en ägare i Hörby, i tryggt förvar på Fredriksdal. I fotot ovan står de i karantänen i grishuset. I fyra veckor har de blivit undersökta och nu har de konstaterats fria från bakterier och sjukdomar, till exempel ehec.

Ida och Ivanhoe är noggrant utvalda bland de få Skånsk röda som finns kvar. De är inte närbesläktade med Fredriksdals egna kreatur av samma ras. Därmed kan Ivanhoe göra Fredriksdals kossor dräktiga och Ida kan behålla den unge hon förmodligen är dräktig med.

Idag flyttar de in till de andra kossorna i stallet. Vill du hälsa på dem, är det de som står närmast fåren i stallet.

Om Ida och Ivanhoe:

Båda är av rasen Skånsk röd. Ida föddes i juni 2010, Ivanhoe föddes i november 2010.