OM FREDRIKSDAL
Fredriksdal museer och trädgårdar bjuder på upplevelser för alla åldrar året om och är ett utflyktsmål utan motstycke i Europa. Det är ett Skåne i miniatyr med 360 000 kvadratmeter unika miljöer, byggnader och trädgårdar. Här bevaras landskapets historia och mångfalden lever och brukas.
Ett utflyktspaket
Att besöka Fredriksdal är som att göra en utflykt tillbaka i tiden. Området är fyllt av upplevelser för stora och små - man kan gå på upptäcktsfärd, se husdjuren beta (på vintern finner du dem i stallet) eller följa med herrgårdsmamsellerna på en rundvandring. Köp en påse bröstkarameller i stadskvarteren, finn favoritrosen i blomsterbutiken eller njut av en kopp kaffe under äppelträden.
Från 1700-tal till nutid
Fredriksdal har en lång och spännande historia som går tillbaka till 1700-talet. Då byggdes herrgården av dykeridirektör Fredrik Wilhelm Cöster som döpte anläggningen efter sig själv – Fredriksdal.
Under århundradenas lopp växte Fredriksdal till ett storgods. Trädgårdar och parker anlades, köksträdgård och örtagård odlades och brukades. 1923 öppnade Fredriksdal för allmänheten efter att området donerats till Helsingborgs stad av de sista privata ägarna. Idag välkomnar vi nästan en kvarts miljon besökare varje år.
Evenemang
Fredriksdal har öppet 362 dagar om året. Årligen visas utställningar på olika teman. Stora och små arrangemang avlöser varandra. Midsommarfirande, Rosdagar, Mikaeli marknad och Jul på Fredriksdal lockar tusentals besökare att njuta av allt Fredriksdal har att bjuda på.